"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...":

18 lutego uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję obejrzeć  w grodziskim Centrum Kultury  teatralną adaptację dramatu Adama Mickiewicza pt. „Dziady część II” , w wykonaniu artystów teatru Artenes. Spektakl ten,  sprytnie wpleciony w elementy biografii autora, przedstawia pogański obrzęd obchodzony w Dzień Zaduszny  przez  ludność Litwy. Mrok, pioruny, snujący się dym – w takiej scenerii przewodzący obrzędom Guślarz przywołuje duchy zmarłych osób, które nie mogą po śmierci zaznać wiecznego spoczynku, lecz muszą odbywać karę za błędy i przewinienia popełnione za życia. „II cz. Dziadów” to utwór o charakterze moralnym. Duchy uczą, że życie człowieka to nie tylko przyjemności, zabawa, ale gorycz, zmagania się z przeciwnościami, łzy. Kto tego wszystkiego nie zazna, nie wie, co to znaczy być człowiekiem. Trzeba umieć żyć wśród ludzi i dla ludzi, odwzajemniać dobre uczucia, obdarzać nimi innych, współczuć. Utwór nie był zbyt łatwy w odbiorze, przedstawia jednak wartości uniwersalne, ważne w każdym czasie i w każdym miejscu.

dodano 2019/02/20 Beata Markowska