Dzień Czekolady
Krótka historia czekolady
Czekolada ma swój początek ponad trzy tysiące lat temu. Istnieją dowody – źródła historyczne, które potwierdzają używanie kakaowca przez Indian zamieszkujących Amerykę Środkową. Plemię Olmeków jako pierwsze zaczęło uprawiać kakaowce. Później tereny te były zamieszkiwane przez inne ludy. Cywilizacja Majów wykorzystywała ziarna kakaowca jako środek płatniczy. Jedynie najważniejsi Majowie mogli sobie pozwolić na to, aby pić kakao w formie gęstego płynu. Dodawano do niego chili, pieprz lub wanilię. Z kolei Aztekowie traktowali kakao jako święty napój. Używali go podczas obrzędów religijnych.
Ludność Europy poznała ziarno kakaowca podczas wyprawy Krzysztofa Kolumba, podobno sam odkrywca Ameryki nigdy nie pił czekolady. Dopiero w 1528 roku Hernan Cortez uzyskał przepis na xocoatl. Za rozpowszechnienie czekolady we Francji odpowiedzialny jest król Ludwik XIV. Styl życia króla naśladowali inni władcy europejscy, dlatego zwyczaj picia czekolady trafił do Anglii, Niemiec, Szwajcarii i Holandii.
Proces produkcji kakao był bardzo skomplikowany. Problemem była wysoka zawartość tłuszczu. Tłuszcz wpływał na szybkie psucie się gotowego produktu. To właśnie te kwestie sprawiały, że kakao nadal było towarem ekskluzywnym. Na początku XIX wieku wymyślono prasę do usuwania tłuszczu z ziaren. To właśnie ten wynalazek sprawił, że udało mu się uzyskać czyste masło kakaowe. Wytwarzano z niego bloki, które następnie mielono w celu uzyskania kakao w proszku. Słynne firmy produkujące czekoladę narodziły się w połowie XIX wieku. Do przetworzonej czekolady dodano mleko w proszku i tak powstała czekolada mleczna. Współcześnie kakaowiec rośnie w tropikalnych częściach obu Ameryk, w Afryce i na Dalekim Wschodzie. Ziarna kakaowca zbiera się, pozostawia na słońcu, aby nabrały wyjątkowego aromatu. Kolejno usuwa się łuski, a część jadalną przerabia na miazgę i masło kakaowe.
Życzymy słodkiego świętowania w Dniu Czekolady.