Prosimy o zapoznanie się z godzinami pracy biblioteki.
Godziny_pracy_biblioteki_klasy 1-3
W tym roku nasza szkoła weźmie udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod tytułem „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Akcja polega na wybraniu przez uczniów najbardziej interesujących książek. Każdy uczeń może zagłosować maksymalnie na 3 tytuły. Akcja jest anonimowa: uczniowie nie podają swoich imion ani nazwisk. Celem akcji jest poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocja czytelnictwa. Wybory książek odbędą się: 7.06.2024 w Małej Jedynce 11.06.2024 w Dużej Jedynce Zapraszamy do wzięcia udziału
https://wyboryksiazek.pl/
Realizacja projektu czytelniczego w klasach 1-3 pod tytułem: „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” dobiegła końca. Jej efektem są prace dzieci wystawione w holu szkoły w budynku Małej Jedynki. Wystawę można oglądać w dniach 3-14.06.2024. Zapraszamy
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji dziś w Bibliotece szkolnej w Małej Jedynce odbyło się głośne czytanie wybranych opowiadań z książki Marka Michalaka „Opowieści o tym, co daje moc” min. „Historia o cierpliwości: Atak mrówek” oraz „Historia o pasji: Konie i szare mydło”. Były też rozmowy o tym co to jest cierpliwość i czy można ją wyćwiczyć. Uczniowie opowiadali o swoich pasjach, a także zrobili kolorowe zakładki do książek.
Udział klasy 3B w projekcie „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” – głośne czytanie: „Legendy o czarodziejskim młynku z Wieliczki” oraz rysowanie ilustracji do legendy.
Udział klasy 3C w projekcie „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” – głośne czytanie: „Legendy o Sielawowym Królu” oraz rysowanie ilustracji do legendy.
Udział klasy 3a w projekcie „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” – przypomnienie i głośne czytanie: „Legendy o obwołaniu Grodziska miastem” oraz rysowanie ilustracji do legendy.
Udział klasy 2c w projekcie „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” – poznanie legendy: „Lwy z Gdańskiego Ratusza” oraz rysowanie ilustracji do legendy.
Dziś 14 lutego w bibliotece szkolnej z miłości do książek powstały walentynkowe zakładki
Dnia 27.11.2023 odbył się I etap (szkolny) konkursu „Oczaruj mnie… literaturą z poczuciem humoru”. Z klas 1-3 wystąpiło sześcioro uczniów, które recytowały wybrane przez siebie utwory literackie lub własne wiersze. Jury oceniało wg kryteriów ustanowionych przez organizatora konkursu, czyli Bibliotekę Pedagogiczną. Do dalszego (międzyszkolnego) etapu przechodzą: Alicja Michałowska z klasy 1a i Tadeusz Kanciała z klasy 3a. Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a uczniom, którzy przechodzą dalej gratulujemy!
6 grudnia w bibliotece szkolnej w Małej Jedynce uczniowie głośno czytali i wysłuchali świątecznych opowieści: „Życie i przygody Świętego Mikołaja”, „Legenda o choince”, ” Legenda o jemiole” i „Legenda o ostrokrzewie”. Uczniowie w mikołajkowych czapkach kolorowali świąteczne kolorowanki i śpiewali kolędy.
21 listopada w bibliotece szkolnej uczniowie świętowali Dzień Życzliwości. Z tej okazji dzieci wzięły udział we wspólnym, głośnym czytaniu wybranych opowiadań z książki „Mądre Bajki” A.Antosiewicz min. „Zielony miś. O życzliwości” oraz wysłuchały opowiadania „Lustra” z Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej cz.8 Życzliwość. Przeczytane opowiadania stały się pretekstem do zastanowienia co znaczy życzliwość i jak możemy okazywać innym nasze zrozumienie i wsparcie.
20 listopada w bibliotece szkolnej w Małej Jedynce uczniowie świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji dzieci wzięły udział we wspólnym głośnym czytaniu „Opowieści o prawach dziecka” M.Michalak i wybranych opowiadań z książki „Moje prawa, ważna sprawa!” A. Czerwińskiej-Rydel i R. Piątkowskiej. Przeczytane opowiadania przypomniały, przybliżyły i utrwaliły dzieciom ich prawa.
2a uczestniczy w projekcie „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” – głośne czytanie legendy poznańskiej „Przedziwna historia o koziołkach poznańskch” i malowanie ilustracji do wysłuchanej legendy.
Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą) z tytułem: 1c uczestniczy w projekcie „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” – głośne czytanie legendy „Toruńskie pierniki” i malowanie ilustracji do wysłuchanej legendy.
1b uczestniczy w projekcie „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” – głośne czytanie krakowskiej legendy „Przerwany hejnał” i malowanie ilustracji do wysłuchanej legendy.
W naszej szkole w klasach 1-3 jest realizowany projekt edukacyjny „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą”. Projekt będzie trwał od października 2023 do końca maja 2024. Celem projektu jest zapoznanie uczniów z legendami i baśniami związanymi z różnymi regionami Polski. Projekt został zainaugurowany pod koniec października w klasie 1a legendą „Bazyliszek”.
W dniach 19-25 października 2023 w bibliotece szkolnej w Małej Jedynce uczniowie z klas: IA, IB, IC wzięli udział w lekcji bibliotecznej połączonej z Pasowaniem na Czytelnika. Dzieci poznały regulamin korzystania z biblioteki szkolnej, zasady użytkowania i poszanowania książek, zastanawiały się o co może prosić książka. Uczniowie wysłuchali wiersza „Skarga książki” i przećwiczyli procedurę wypożyczania książek. Następnie był quiz i bajkowe zagadki. Dzieci losowały pytania i odpowiadały, których bajek dotyczą zagadki. Na koniec odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej. Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały książki i dyplom dla swojej klasy. Pierwszoklasiści od tej chwili jesteście już oficjalnymi czytelnikami! Gratuluję i zapraszam do biblioteki szkolnej
Dziś, 26 maja w Bibliotece szkolnej w „małej Jedynce” z okazji Dnia Matki odbyło się głośne czytanie książki Joanny Papuzińskiej ” Nasza mama czarodziejka”. Dzieci wykonały także ilustracje do przeczytanej książki.
8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji dziś w Bibliotece szkolnej w Małej Jedynce odbyło się czytanie wrażeniowe książki Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak „Proszę mnie przytulić”. Były też rebusy, quizy i łamigłówki ortograficzne. Uczniowie zrobili także kolorowe zakładki do książek.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dziś w bibliotece szkolnej w Małej Jedynce odbyło się głośne czytanie opowiadań Barbary Eychler „Wielkanocny mazurek” i Anny Kowalskiej „Śmigus” oraz fraszek wielkanocnych autorstwa Agnieszki Frączek, a także wierszy: „Wielkanocny stół” Ewy Skarżyńskiej, „Pisanki” Doroty Gellner, „Wielkanoc” Marcina Przewoźniaka i „Okna wielkanocne” Joanny Kulmowej. Porozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, zwyczajach i o tym co symbolizują wielkanocne potrawy. Dzieci wykonały także świąteczne zakładki do książek
Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji dziś w bibliotece szkolnej w Małej Jedynce odbyło się głośne czytanie baśni H. CH. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu” oraz fragmentów książki „Ania z Zielonego Wzgórza” i przygód Kubusia Puchatka. Dzieci wysłuchały też opowieści „Zmiataj”, która mówi o tym, że trudne emocje są nieodłączną częścią nas samych. Dzieci przedstawiały i naśladowały postaci z bajek, brały udział w zgadywankach dotyczących treści książek, a niektórzy rozwiązywali quizy i rebusy. Na koniec uczniowie dzielili się pomysłami w czym pomagają nam książki i jakie są zalety ich czytania.
Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka dziś w Bibliotece szkolnej w Małej Jedynce odbyło się głośne czytanie książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak „Basia i Dziadkowie”, wybranych fragmentów książki Renaty Piatkowskiej „Dziadek na huśtawce” oraz wierszy Anny Kamieńskiej „Mój Dziadzio”, Wandy Chotomskiej „Kwiaty dla Dziadka” i „Dzień Babci”. Dzieci zrobiły też laurki i piękne zakładki do książek dla swoich Babć i Dziadków, które można zobaczyć na załączonych zdjęciach
Dziś w bibliotece szkolnej dzieci czytały wybrane świąteczne opowieści z książek: „7 Tajemnic Świętego Mikołaja” Adama Zabokrzyckiego, „Najpiękniejsze świąteczne opowieści” opracowane przez S. L. Hartley oraz książeczkę Małgorzaty Strzałkowskiej „Boże Narodzenie”. Były rozmowy na temat polskich tradycji oraz zwyczajów świątecznych panujących w innych krajach. Na koniec dzieci opowiedziały o swoich wymarzonych prezentach świątecznych i otrzymały świąteczne kolorowanki. Życzyliśmy sobie Wesołych Świąt i teraz czekamy już tylko na Święta
W bibliotece szkolnej w Małej Jedynce w mikołajkowy dzień, 6 grudnia, dzieci głośno czytały świąteczne opowieści, kolorowały mikołajkowe kolorowanki i robiły świąteczne kartki.
W dniach 1- 7 grudnia 2022r w godz. 14.30 – 16.30 w Małej Jedynce –
na korytarzu przy świetlicy szkolnej, odbywa się kiermasz książek świątecznych.
Zapraszamy uczniów , rodziców do zakupu książek na prezenty świąteczne i nie tylko.
Dnia 25.11.2022 z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej w Małej Jedynce odbyło się głośne czytanie o przygodach Misia Paddingtona z książki Michaela Bonda: „Paddington daje sobie radę” (wybrane fragmenty). Wysłuchaliśmy też bajek o Kubusiu Puchatku pt: „Urodziny Puchatka”, „Piknik w Stumilowym Lesie”, „Puchatku cierpliwości”, a także bajki „Miś Kuba”. Dzieci zrobiły także misiowe zakładki do książek w towarzystwie swoich ulubionych Misiów, które przyniosły z domu.
W dniach 26-28 października 2022 w bibliotece szkolnej w Małej Jedynce odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów z klas:1a, 1b i 1c. Dzieci poznały regulamin korzystania z biblioteki szkolnej, zasady użytkowania i poszanowania książek, zastanawiały się o co może prosić książka. Uczniowie wysłuchali wiersza Skarga książki i przećwiczyli procedurę wypożyczania książek. Był też quiz i bajkowe zagadki. Dzieci losowały pytania i odpowiadały, których Bajek dotyczą zagadki. Na koniec odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały książki i dyplom.
biblioteka szkolna:
Zdrowych i spokojnych
Świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w rodzinnym gronie wśród najbliższych
oraz pomyślności
a także wielu miłych chwil spędzonych z książką
w kolejnym Nowym Roku
życzą Wszystkim Nauczyciele – Bibliotekarze
konkurs czytelniczo-fotograficzny
dodano 2020/12/19 Wiesława Wójcik-Krupa, Krystyna Wilanowska
6 grudnia – mikołajki
Mamy nadzieję, ze każdy z Was otrzymał prezent od Mikołaja. A zastanawialiście kiedyś się jak to jest z tym Mikołajem?. Zapraszamy do zapoznania się z subiektywną, wybrana przez nas, listą 10 książek o Mikołaju. Życzymy wam abyście znaleźli czas na wyszukanie i przeczytanie książek o Mikołaju. Niektóre są dostępne w księgarniach a niektóre w bibliotekach. Zapraszamy do czytania …
dodano 2020/12/06 Wiesława Wójcik-Krupa, Krystyna Wilanowska
dodano 2020/10/15 Wiesława Wójcik-Krupa
Konkurs na zakładkę do książki z materiałów podlegających recyklingowi
dodano 2020/10/02 Wiesława Wójcik-Krupa