Andrzejki w Małej Jedynce:

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

Wśród wielu zwyczajów ludowych, znanych od dawna w całej chrześcijańskiej Europie był andrzejkowy wieczór wróżb, organizowany w wigilię świętego Andrzeja. Dzień 29 listopada był dniem szczególnym, magicznym i tajemniczym. Młode panny w jesienny, listopadowy wieczór z wróżb chciały się dowiedzieć, co je czeka w przyszłości. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.  Również uczniowie klasy IIIc i IIId wraz ze swoimi wychowawczyniami przenieśli się do krainy fantazji i marzeń. Początek zabawy rozpoczął się w Willi Radogoszcz, a zakończył w sali lekcyjnej. Każdy uczestnik
z niecierpliwością  chciał poznać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Śmiechu i radości było co niemiara. Wszystkim życzymy spełnienia wróżb!

dodano 2017/11/29 Ewa Błahuta