Wycieczka do fabryki bombek:

20 listopada uczniowie klasy IIIc i IIId wraz z wychowawczyniami p. M. Giemzą i E. Błahutą byli w magicznym miejscu – Fabryce Bombek Choinkowych w Piotrkowie Trybunalskim. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. W trakcie zwiedzania uczniowie obserwowali proces powstawania szklanych bombek. W „dmuchalni szkła” zapoznali się z procesem dmuchania bombki, nadawania jej kształtu. Następnie udali się do "srebrzalni", gdzie następuje ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Potem  przeszli do „lakierni”, w której bombki nabierają wielorakich kolorów. W „dekoratornii” podziwiali pracę pań dekoratorek, które ozdabiały bombki nadając im wyjątkowy wygląd. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia. Potem uczestniczyli w warsztatach i malowali własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyli fantazyjne wzory własnego pomysłu. Była to duża atrakcja wycieczki. Dzieci mogły tym samym zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobioną bombkę, która na pewno zawiśnie na domowej choince. Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i swoich bliskich. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń.

dodano 2017/11/21 Ewa Błahuta